Cześć Rodzice!
Zebrałam dla was kilka książek dotyczących snu i zasypiania. Po co czytać o tym dziecku? Myślę, że podobnie jak książki dotyczące np jedzenia- oswajają temat, budują pozytywny stosunek do swojego ciała i jego potrzeb, pomagają nauczyć się o nie dbać. Czasem wokół tematu spania pojawia się napięcie, czasem samo zasypianie lub spanie jest źródłem stresu lub lęku. Wtedy szczególnie warto korzystać z książek, które pomogą rodzicom zaopiekować ten temat z dzieckiem. Sprawdźcie, które książki przydałyby się Wam i waszemu maluchowi:
„Mamo, nie mogę zasnąć”
Bardzo często polecam tę książkę rodzicom, których dzieci nie mogą zasnąć, lub potrzebują pomocy w wyciszeniu. Znajdziecie w niej wiele ćwiczeń oddechowych, ale wzbogaconych o piękne wizualizacje pracę z wyobraźnią. Mój nastoletni syn do dzisiaj czasami korzystam z metody łódki, albo drzewa, gdy nie może zasnąć.
„Tęczowy sen Mysi”
To wspaniała książka dla miłośników Mysi. Na każdej stronie widzimy lekko surrealistyczną ilustracje ze snu głównej bohaterki. Może pomóc wam zachęcić wasze dziecko do opowiadania o swoich snach.
„Krowa Matylda nie może zasnąć”
Tytułowa krowa Matylda… nie może zasnąć;) Podoba mi się, że główna bohaterka nie jest przestraszona ciemnością, ani tym, że nie może spać. Krowa Matylda po prostu chodzi po gospodarstwie, sprawdza kto już śpi, szuka sposobów na to, by zasnąć. Jak to w bajkach o Matyldzie- mamy przewrotne zakończenie. I prześmieszne ilustracje!
„O Króliku który chce zasnąć”
To tak zwana przez moje dzieci najnudniejsza bajka świata- Sprawdźcie, czy historia krolika szybciej uśpi wasze dziecko czy was 🙂
We wstępie znajdziecie kilka porad dotyczących sposobu czytania, aby był najbardziej wyciszający i usypiający.
„Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy”
Świetna książka! Nie dotyczy tylko tematu spanie, ale również tego, co dzieje się w nocy w parku, w mieście, na niebie, w lesie. Idealna do oglądania po ciemku, z latarką.
„Wierszyki do poduchy”
Śliczne, leciutkie, łagodne i rytmiczne wierszyki Małgorzaty Strzałkowskiej. Idealne na czas usypiania. Kilka z nich znam już ma pamięć 🙂
„Kołysanki”
To książka dołączona do płyty „Kołysanki utulanki” – to już klasyk wśród ulubionych płyt z kołysankami dla dzieci. Możecie wraz z dzieckiem oglądać obrazki dołączone do każdej Kołysanki podczas słuchania, lub śpiewać dziecku. Wtedy macie książkę do… śpiewania!
„Kuba na Tropie snu”
I na koniec mój absolutny zwycięzca! Pokazuje jak wraz z rozwojem dziecka zmienia się sposób usypiania- od noszenia w chuście, przez spanie w swoim łóżeczku, aż do usypiania z innymi osobami niż mama. Cudo!
Dobranoc 🙂