Przejdź do treści

Czego nie mówić do dziecka podczas adaptacji do przedszkola?

Czy niebawem czeka was adaptacja do przedszkola? To ważny proces, w którym twoje dziecko zbuduje nowe relacje i nauczy się funkcjonować pod opieką innego dorosłego. Na pewno chcesz wpierać swojego malucha w tym procesie. Poznaj zdania, które mogą wpływać negatywnie na jego poczucie bezpieczeństwa i samopoczucie, a także mogą utrudnić cały proces.

 

Oto kilka przykładów stwierdzeń, których warto unikać podczas adaptacji i jakie zdania kierować do dziecka zamiast nich:

1️⃣ „Bądź dzielny” – Co słyszy wtedy dziecko? „Nawet gdy ci trudno, nie pokazuj tego, zaciśnij zęby, powstrzymaj łzy”. Na pewno nie buduje to poczucia bezpieczeństwa i zaopiekowania w nowym miejscu. Dzieci potrzebują czasu i wsparcia, aby przystosować się do nowej sytuacji. Zamiast zachęcać do pohamowywania emocji, warto podpowiadać dziecku strategie regulacji i zawsze zachęcać do kontaktu z dorosłym.  Możesz powiedzieć:

„Jestem tu dla ciebie, pomogę ci, Ciocia Kasia będzie się Tobą opiekować”

„Jeśli będzie ci smutno, możesz podejść do Cioci Kasi, przytulić się,albo popłakać. Ja przyjdę o ciebie po południu.”

2️⃣ „Przepraszam” – Adaptacja przedszkolna to oczywiście wyzwanie, ale to również normalny proces i prawo dziecka. Przepraszając dziecko, wysyłasz sygnał, że żałujesz, że wystawiasz je na krzywdę i cierpienie. Zamiast tego, możemy powiedzieć: „Rozumiem, że to może być trudne dla ciebie, to nowa sytuacja. Posiedzę tu z Tobą jeszcze trochę”.

3️⃣ „Wytrzymaj” – Znam dzieci, które nauczyły się wytrzymywać, zmrażać i przeczekiwać czas w przedszkolu do przyjścia rodzica. Czasem siedzą w jednym miejscu, czasem nieustająco patrzą na zegarek, albo pytają Cioci która godzina. Bardzo utrudnia im to wejście w zabawę i relacje z innymi. Dzieci potrzebują wsparcia emocjonalnego i zrozumienia. Zamiast tego, możemy powiedzieć: „Wiem, że to może być trudne, płacz pomaga. Jestem tu, aby ci pomóc”.

4️⃣ „Bądź grzeczny” – To komunikat z którym dziecko kompletnie nie wie co zrobić. Grzeczny, czyli jaki? Cichy i uśmiechnięty? Wykonujący każde polecenie? Brr… Zamiast tego, możemy powiedzieć: „Bądź sobą i baw się dobrze. Idź do Cioci Kasi jak tylko będziesz czegoś potrzebował”.

5️⃣ „Nie płacz” – Unikaj tego zdania jak ognia. Adaptacja przedszkolna to czas pełen różnych emocji dla naszych maluchów i każda musi wybrzmieć. Zamiast tego, możemy powiedzieć: „Widzę, że jest ci trudno. Ciocia Kasia też dopiero poznaje wszystkie dzieci. Może pokażemy jej, w co lubisz się bawić?”.

6️⃣ „Muszę iść do pracy, bo szef będzie niezadowolony, muszę zarabiać pieniądze, żeby móc kupić jedzenie…”- wszystkie logiczne argumenty mogłyby być wypowiedziane przez ciebie do dziecka po chińsku, nie licz na to, że dziecko je zrozumie. A jeśli nawet zrozumie, to nie ukoi to jego emocji i nie pomoże czuć się bezpiecznie. Szczególnie podczas pożegnania, w szatni przedszkola. Możecie rozmawiać o tym, dlaczego dzieci chodzą do przedszkola i co wtedy robią rodzice, ale te rozmowy zachowaj na spokojny czas przed adaptacją.

 


Pamiętajmy, że adaptacja przedszkolna to proces, w którym na rzecz dziecka współpracują rodzice oraz wychowawca. Każde z proponowanych przeze mnie zdań może wypowiadać do malucha zarówno rodzic jak i nauczycielka.

Bądź cierpliwa_y i wyrozumiała_ły wobec dziecka dziecka w tym czasie. Daj mu czas i przestrzeń do zapoznania i oswojenia się z nową sytuacją.

Powodzenia w adaptacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Super OFERTA


Kup książkę w zestawie z PLANIKIEM,  aby zadbać o spokojne poranki i wieczory z twoim przedszkolakiem przedszkolakiem - kliknij tutaj

This will close in 20 seconds